O souboru

Národopisný soubor Formani zpracovává písně, tance a zvyky z východních Čech, převážně z regionů Chrudimska, Hlinecka a Nasavrcka.

Formani působí při T. J. Sokol Slatiňany, spolupracují s městem Slatiňany a také s Waldorfskou školou v Pardubicích.

Choreografie jsou „šité na míru“ členům souboru. Snaží se v nich zachytit zapomenuté tradice našich předků, zároveň pobavit diváka a využít různověkosti členů souboru.

 

Vedle sousedských, obkročáků, skočné či oblíbených mateníků Formani mohou nabídnout i výuku lidových tanců, taneční zábavy a soutěže, vánoční programy s koledami, s živým betlémem či vánočními písněmi barokních kancionálů a program staropražských písní (např. pro předtančení na plesech).

Muziku souboru vede primáška Helena Kohoutková, taneční část souboru pracuje pod vedením Aleše Kohoutka a Stanislavy Sejkorové. Organizační vedoucí souboru je Radim Zajíček.

Historie souboru

Soubor vznikl v roce 2004, ale skutečné počátky se datují mnohem, mnohem dříve. Jednoho památného dne se sešlo v Zaječicích několik nadšených lidí a pod křídly Osvětové besedy hráli a zpívali. A pak jejich vedoucí Helenka potkala Aleše, který tancoval v Lipce, kolébce mnoha výborných tanečníků a muzikantů, a krátce nato vznikl folklorní soubor Kohoutek.

Po mnoha letech se ti starší z Kohoutku rozhodli jít vlastní cestou, přibrali bývalé kamarády z Lipky a dnes je tu parta lidí, kteří hrají, zpívají a tancují pro radost.

Členové souboru

Tanečníci

Kroje souboru

Slavnostní

Slavnostní chrudimský kroj je sestaven podle záznamů a dochovaných exponátů lidového oděvu z 2. poloviny 19. století, které se uchovaly v regionálních muzeích. Při rekonstrukci krojů jsme dbali na původní druhy použitých materiálů i jejich barevnost.
Více

Pracovní

Tyto kroje jsou ušité z levnějších materiálů – plátno, kanafas. Jsou různě barevné, u dívek doplněné barevnými šátky či bílými bavlněnými čepečky.
Více

Staropražské

Tyto kroje jsou inspirovány pražským městským folklórem a atmosférou hospůdek a putik Staré Prahy na přelomu 19. a 20. století
Více

Šotyšový

Tento kroj byl vytvořen přímo pro tanec Šotyš, který patří mezi předchůdce polky a velmi oblíbený byl v 19. století.
Více